Početna strana > Hronika > Glas Amerike: U Briselu održan samit EU-Rusija
Hronika

Glas Amerike: U Briselu održan samit EU-Rusija

PDF Štampa El. pošta
sreda, 08. decembar 2010.

Samit EU-Rusija, održan danas u Briselu, imao je za teme neke od ključnih momenata bilateralnih ali globalnih odnosa - tako su Evropljani obećali podršku za skori ulazak Rusije u Svjetsku trgovinsku organizaciju, i napredak u procesu ukidanja viza za ruske građane, dok je ruski predsednik Medvedev naglasio važnost stalne komunikacije sa Briselom, kako kaže, pragmatične i na obostranu korist.

Skup na najvišem nivou je došao u trenutku kada dve strane beleže uzlaznu liniju odnosa - još šire, vreme je kada Zapad put Rusije šalje poruke o savezništvu i partnerstvu, tako da je, pored ostalog, još snažan eho poruka kakve su NATO lideri uputili Moskvi sa samita u Lisabonu, ponudivši joj, prvi put u istoriji, da zajednički grade odbrambeni štit od balističkih napada treće, rekli bi u Briselu i Vašingtonu, iranske strane.

Međutim, o tome danas nije bilo reči - govorilo se o trgovinskim pitanjima te je tako objavljeno da su bilateralni trgovinski pregovori dve strane okončani, što otvara vrata punoj podršci Unije ulasku Rusije u Svetsku trgovinsku organizaciju, što se očekuje naredne godine.

Izvori iz Evropskog saveta kažu da je evropskoj podršci prethodilo rusko obećanje da će postepeno ukinuti tarife na drvenu građu i ostale sirove materijale iz Unije, tako da se veruje da su obe strane ponešto od pozitivnog utržka ponele kući.

Predsednik Evropskog saveta, Herman Van Rompuj kaže:

"Posebno mi je drago da su EU i Rusija zaključile bilateralne progovore o Svetskoj trgovinskoj organizaciji i da su se saglasile da se sada treba fokusirati na potrebu da Rusija što pre postane članica organizacije. To je krupan korak napred, korak koji ceo svet sa pažnjom posmatra."

Posebno poglavlje razgovora je bilo posvećeno vizama i njihovom ukidanju, na čemu, kao hitnom prioritetu, insistira gost iz Moskve. Sa evropske strane je, očekivano, dobio razumevanje da se vizne barijere moraju ukloniti što pre, ali i podsećanje da nije reč o automatizmu, već o procesu u čijem toku treba ispuniti tražene standarde sigurnosti - evropski izvori posebno ukazuju da ruska strana ima još dosta posla na osiguranju granica, te putnih isprava.

Konačno, nezaobilazno je bilo i pitanje energije, ruskog gasa, koji igra krupnu ulogu u evropskoj energetskoj šemi, a čija je isporuka Uniji tokom proteklih godina u nekoliko navrata dovođena u pitanje iz razloga koji nisu imali ništa sa Evropljanima.

Povučeni su potom sa evropske strane potezi koji su za cilj imali prevenciju od sličnih situacija, poput alternativnih ruta i izvora energije, što visoki gost iz Moskve danas nije propustio da kritikuje, naglašavajući važnost bilateralnih energetskih sporazuma kakve Rusija ima sa nekim od evropskih članica:

"Veoma je važno naglasiti potrebu za okvirnim normama na polju energije, jer određeni broj ranijih odluka sa evropske strane, na žalost, ne približava naše pozicije i nadam se da ćemo nastaviti suštinski dijalog o tome. Nastavićemo razgovore nastojeći ne umanjiti važnost različitih relacija kakve imamo sa Unijom, a govorimo o važnim, višeznačnim sporazumima. Oni nemaju političku prirodu, bez obzira što daju povoda za različite političke komentare. Reč je o pragmatičnim odnosima koji su, verujem, na obostranu korist", naveo je ruski predsednik Dmitri Medvedev.

(VOA)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner